Biserica veche "Vovidenia"

Publicat

Biserica cu hramul "Vovidenia" ("Intrarea în Biserică a Maicii Domnului" - 21 noiembrie) avea o arhitectură în plan simplu, cu pronaosul boltit în semicilindru şi naos cu o turlă, existând şi o turlă şi deasupra pronaosului, începutul scării de acces spre acesta fiind şi acum vizibil. Intrarea în biserică se făcea prin partea de nord a pronaosului. Naosul şi pronaosul erau separate printr-un perete cu două arcuri trilobate cu acoladă şi cu un stâlp în axă. Faţadele sunt împodobite cu arcade oarbe şi cu ocniţe în acoladă, iar ferestrele erau în arc trilobat. Pe peretele din partea de sud a pronaosului se află şi astăzi o gropniţă cu un arc trilobat.

Printre obiectele vechi ale bisericii schitului menţionăm o Evanghelie donată de către Chiriţă Lăcătuşu din Iaşi la 5 martie 1728, un prologar donat de postelnicul Constantin Bivol în 1736, un potir din 1819 etc.