Biserica Sfântul Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir

Publicat

Biserica este o constructie in formă de navă, din chirpici de lut, întărită cu tencuială de ciment, pe temelie de beton. Are spațiul compartimentat în altar, naos și pridvor. Altarul este luminat de o fereastră la est.

Hramul mănăstirii este sărbătoarea Sf. Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de mir (prăznuită în fiecare an la data de 26 octombrie).

Catapeteasma, din lemn de tei, nu este sculptată, dar are niște profiluri în partea superioară și la ușile împărătești și diaconești. Naosul este luminat pe fiecare parte de câte două ferestre din lemn, dreptunghiulare, cu alte ferestruici de formă trapezoidală deasupra lor.

Pridvorul este închis, luminat de o fereastră dreptunghiulară pe peretele sudic. Intrarea este prin partea vestică, pe o ușă din lemn cu două canaturi. Tavanul este plat în altar și pridvor și semicircular în naos. Biserica nu este pictată, pereții fiind împodobiți cu icoane.

Turla este pe pridvor, oarba, de forma patrata, cu o fereastra spre sud si cu acoperisul piramidal. Acoperisul este din tabla zincata. Clopotnita inca nu era construita, clopotele fiind instalate pe un cadru foarte inalt din lemn de stejar.

Citește alte articole despre: